Delikatesy przy Notting Hill Gate

Ten artykuł to opowieść o ocalałym z Zagłady, żołnierzu armii Andersa, o spadochroniarz spod Arnhem, który został właścicielem delikatesów w jednej z najmodniejszych obecnie dzielnic Londynu, Sanoczaninie ? Dawidzie Saliku…

pdficon_large  część 1

 

 

pdficon_large  część 2

 

 

 wróć na stronę główną

Weinerówka

Jeśli synagogi skupione w trójkącie ulic: Zamkowej, Cerkiewnej i Rynku były sercem duchowym żydowskiego Sanoka, to Weinerówka z pewnością stanowiła centrum jego życia społecznego ? aortę łączącą pod swoim dachem różne jego nurty…

pdficon_large

 

wróć na stronę główną

 

Dreidel – wirujący świat

Pamiętacie Państwo bączka ? taką zabawkę? W naszych czasach zapomniany, ale całkiem niedawno, spotykany był dość często. Pozwalał dzieciom na naukę umiejętności motorycznych i budził pytania: jak to możliwe, że tak duże pękate coś utrzymuje równowagę na wąziutkim końcu…

pdficon_large

wróć na stronę główną

 

 

36 sprawiedliwych

Do ocalenia świata, aby zasługiwał ciągle na trwanie, niezbędna jest obecność trzydziestu sześć sprawiedliwych. Gdyby zabrakło chociażby jednego z nich, stale obecne w życiu zło zyskało by przewagę nad istniejącym w nim dobrem i świat przestałby istnieć…

pdficon_large

wróć na stronę główną

 

 

Jan Komski

Absolwent ASP w Krakowie, uciekinier z Auschwitz, a później rysownik The Washington Post, którego rysunki obrazujące codzienne życie obozowe są świadectwem tego co zapamiętał.

Ustna relacja Jana Komskiego nagrana dla United States Holocaust Memorial Museum / Oral history interview with John Komski for United States Holocaust Memorial Museum:

http://collections.ushmm.org/search/catalog/irn504609

 

Prace na kirkucie w Sanoku

Pomiędzy 17 a 23 czerwca 2010 r. na „nowym” cmentarzu żydowskim w Sanoku…

 wróć na stronę główną

 

 

Piec Dunikowskiego oraz cała reszta

Kiedy Aleksander Rybicki wszedł do krakowskiej piwnicy i spod grubej warstwy gliny oraz zanieczyszczeń wydobywał kafel po kaflu…

 wróć na stronę główną

 

 

 

Folder „Sanok. Szlak Chasydzki”

 wróć na stronę główną

 

 

Kłódki ze starego cmentarza żydowskiego w Sanoku

O Żydach w Sanoku dowiadujemy się ze źródeł w 1567 roku…

 

 

wróć na stronę główną

 

Zwangarbeitslager Zasław. Obóz pracy przymusowej w Zasławiu

Podczas II wojny światowej, na zajętym przez niemieckich okupantów terytorium Polski, ludność żydowska została od samego początku pozbawiona wszystkich praw…

wróć na stronę główną

Chasydzki Rymanów

Der heijlige Ort ? Święte miejsce. Żydowski cmentarz w Rymanowie położony jest na wzgórzu przy drodze na Kalwarię. Założony został w drugiej połowie XVI wieku. Miejsce zwano wtedy Żydowską górą lub mniej przyjaźnie ? okopiskiem?

wróć na stronę główną

Listy z podróży

Moja Droga,

Właśnie zatrzymaliśmy się w ciekawym miejscu, przy drodze do Sokola. Chciałem Ci wysłać kartkę, ale tyle się tych wrażeń nazbierało przez dwa dni, że nie chcę ich zgubić, więc piszę list. Co z tego, że dojdzie do Polski po moim powrocie?…

wróć na stronę główną

Lokomotywa

W połowie lat 50 XX wieku podjęto się remontu i rozbudowy istniejących już wcześniej połączeń wąskotorowych w Bieszczadach. Łączna długość tras sięgnęła 73 kilometrów. Kolej zajmowała się głównie transportem drewna. Pobudowano budynki stacyjne i warsztatowe?

wróć na stronę główną

Łemkowski chleb owsiany

Dawniej oszczypek ? łemkowski owsiany ?placek? pieczony był przez gospodynie w całym regionie Beskidu i Bieszczadów. Ponieważ owies, w przeciwieństwie do innych zbóż, udawał się tutaj najlepiej, siano go wszędzie i z niego, wyrabiano płaski, okrągły chleb?

wróć na stronę główną

Miody z domowej pasieki

Do produkcji trójniaka potrzeba dwie części miodu i jedną wody. Żeby zrobić dwójniaka, proporcje są jeden do jednego. A półtorak to jest pół litra wody i litr miodu. Dopóki jednak nasze przepisy nie dopuszczają handlu lokalnymi alkoholami, traktowanymi jako produkt regionalny?

wróć na stronę główną

Święto kultury ukraińskiej ?Nad Osławą?

Czym dla Beskidu Niskiego ?Watra? w Zdyni, tym samym dla Bieszczadów jest ?Święto nad Osławą? organizowane przez społeczność ukraińską w Mokrem. Pierwszy weekend sierpnia to tradycyjny termin, kiedy do Mokrego zjeżdżają?

wróć na stronę główną

Źródełko ?pielgrzymkowe?

Pod koniec XIX wieku córka miejscowego proboszcza zachorowała na dziwną chorobę, którą uleczyła obmywaniem w źródle, przy którym potem wystawiono kaplicę (ok. 1878 roku). Skoro woda pomogła jej, mogła pomóc i wielu innym?

wróć na stronę główną

Z portretem cesarza przy ladzie

Karczma regionalna w Sanoku wpisała się już na stałe w krajobraz rynkowe zabudowy miasta. Usytuowana jest niedaleko od zamku mieszczącego Muzeum Ikon, galerię malarstwa Beksińskiego, galerię sztuki współczesnej oraz ceramiki pokuckiej?

wróć na stronę główną