Zajmując się sprzedawaniem zdjęć w internetowych bankach fotografii, popularnie nazywanych sztokami zauważyliście z pewnością jak ważne jest odpowiednie dobieranie słów do opisu fotografii. Podobnie jak przy tworzeniu własnej strony internetowej dobre słowa kluczowe, mogą ogromnie pomóc w jej pozycjonowaniu, tak właściwe słownictwo opisujące zdjęcia sprawia, że są łatwiej znajdowane przez potencjalnych klientów.
Kilka podstawowych cech jakimi powinny się charakteryzować dobre słowa definiujące zdjęcie:
- język angielski ? zakładam, że wystawiając zdjęcia do foto sztocków opisujecie je w tym właśnie języku, co ma tę zaletę, że zwiększa krąg potencjalnych klientów i eliminuje translację oferowaną przez stocki, co jak wiemy wychodzi czasem bardzo komicznie,
- unikalność ? rzadsze słownictwo oczywiście jest rzadziej wyszukiwane, jednak jeśli lepiej pasuje do danej fotografii nie należy się wahać z jego użyciem, bo znajdują je osoby szukające akurat tego słowa, a zatem liczba wyszukiwań do zakupów powinna mieć korzystną proporcję,
- adekwatność, czy trafność ? dawniej stosowano zasadę: im więcej słów kluczowych tym lepiej, bo daje to większą liczbę wyszukiwań na jedno słowo; obecnie kiedy system stosuje dobór również na bazie synonimów administratorzy banków zdjęć wręcz napominają by nie mnożyć ich ponad miarę; słowa powinny opisywać to co znajduje się na fotografii, czy skojarzenia jakie wywołuje u widza obraz; opisując zdjęcie kwiatu z pewnością użyjemy: flower, blooming, blossom, nature, plant, ale już niekoniecznie nadaje się do tego: decoration, interesting, czy summer.
- zrozumiałość ? co oznacza nie tylko poprawność językową, ale również kontekstową, co w pewnym stopniu jest zbieżne z adekwatnością, ale też należy tu mieć na względzie, żeby nie posługiwać się idiomami niezrozumiałymi na gruncie języka angielskiego bądź innej kultury kraju naszego potencjalnego klienta.
Jest również inny sposób, według niektórych na forach przydatny, mianowicie korzystanie z firm, które dobierają słowa kluczowe do opisu zdjęcia na ?photo stocki?. Ponoć usługa jest relatywnie niedroga a przynosi dobre efekty. Sam nie korzystałem, zatem nie mam wyrobionego na ten temat zdania. Ale może warto spróbować.
Po ustaleniu najbardziej optymalnej listy słów kluczowych najprościej jest wpisać je we właściwościach pliku po kliknięciu na obrazek prawym klawiszem myszki. Ja robię to w eksploratorze plików. Następnie w menu znajduję ?szczegóły? i potem ?tagi?.