Delikatesy przy Notting Hill Gate
Ten artykuł to opowieść o ocalałym z Zagłady, żołnierzu armii Andersa, o spadochroniarz spod Arnhem, który został właścicielem delikatesów w jednej z najmodniejszych obecnie dzielnic Londynu, Sanoczaninie ? Dawidzie Saliku…
Weinerówka
Jeśli synagogi skupione w trójkącie ulic: Zamkowej, Cerkiewnej i Rynku były sercem duchowym żydowskiego Sanoka, to Weinerówka z pewnością stanowiła centrum jego życia społecznego ? aortę łączącą pod swoim dachem różne jego nurty…
Dreidel – wirujący świat
Pamiętacie Państwo bączka ? taką zabawkę? W naszych czasach zapomniany, ale całkiem niedawno, spotykany był dość często. Pozwalał dzieciom na naukę umiejętności motorycznych i budził pytania: jak to możliwe, że tak duże pękate coś utrzymuje równowagę na wąziutkim końcu…
36 sprawiedliwych
Do ocalenia świata, aby zasługiwał ciągle na trwanie, niezbędna jest obecność trzydziestu sześć sprawiedliwych. Gdyby zabrakło chociażby jednego z nich, stale obecne w życiu zło zyskało by przewagę nad istniejącym w nim dobrem i świat przestałby istnieć…
Jan Komski
Absolwent ASP w Krakowie, uciekinier z Auschwitz, a później rysownik The Washington Post, którego rysunki obrazujące codzienne życie obozowe są świadectwem tego co zapamiętał.
Ustna relacja Jana Komskiego nagrana dla United States Holocaust Memorial Museum / Oral history interview with John Komski for United States Holocaust Memorial Museum:
http://collections.ushmm.org/search/catalog/irn504609
Prace na kirkucie w Sanoku
Pomiędzy 17 a 23 czerwca 2010 r. na „nowym” cmentarzu żydowskim w Sanoku…
Piec Dunikowskiego oraz cała reszta
Kiedy Aleksander Rybicki wszedł do krakowskiej piwnicy i spod grubej warstwy gliny oraz zanieczyszczeń wydobywał kafel po kaflu…
Folder „Sanok. Szlak Chasydzki”
Kłódki ze starego cmentarza żydowskiego w Sanoku
O Żydach w Sanoku dowiadujemy się ze źródeł w 1567 roku…
Zwangarbeitslager Zasław. Obóz pracy przymusowej w Zasławiu
Podczas II wojny światowej, na zajętym przez niemieckich okupantów terytorium Polski, ludność żydowska została od samego początku pozbawiona wszystkich praw…
Chasydzki Rymanów
Der heijlige Ort ? Święte miejsce. Żydowski cmentarz w Rymanowie położony jest na wzgórzu przy drodze na Kalwarię. Założony został w drugiej połowie XVI wieku. Miejsce zwano wtedy Żydowską górą lub mniej przyjaźnie ? okopiskiem?
Listy z podróży
Moja Droga,
Właśnie zatrzymaliśmy się w ciekawym miejscu, przy drodze do Sokola. Chciałem Ci wysłać kartkę, ale tyle się tych wrażeń nazbierało przez dwa dni, że nie chcę ich zgubić, więc piszę list. Co z tego, że dojdzie do Polski po moim powrocie?…
Lokomotywa
W połowie lat 50 XX wieku podjęto się remontu i rozbudowy istniejących już wcześniej połączeń wąskotorowych w Bieszczadach. Łączna długość tras sięgnęła 73 kilometrów. Kolej zajmowała się głównie transportem drewna. Pobudowano budynki stacyjne i warsztatowe?
Łemkowski chleb owsiany
Dawniej oszczypek ? łemkowski owsiany ?placek? pieczony był przez gospodynie w całym regionie Beskidu i Bieszczadów. Ponieważ owies, w przeciwieństwie do innych zbóż, udawał się tutaj najlepiej, siano go wszędzie i z niego, wyrabiano płaski, okrągły chleb?
Miody z domowej pasieki
Do produkcji trójniaka potrzeba dwie części miodu i jedną wody. Żeby zrobić dwójniaka, proporcje są jeden do jednego. A półtorak to jest pół litra wody i litr miodu. Dopóki jednak nasze przepisy nie dopuszczają handlu lokalnymi alkoholami, traktowanymi jako produkt regionalny?
Święto kultury ukraińskiej ?Nad Osławą?
Czym dla Beskidu Niskiego ?Watra? w Zdyni, tym samym dla Bieszczadów jest ?Święto nad Osławą? organizowane przez społeczność ukraińską w Mokrem. Pierwszy weekend sierpnia to tradycyjny termin, kiedy do Mokrego zjeżdżają?
Źródełko ?pielgrzymkowe?
Pod koniec XIX wieku córka miejscowego proboszcza zachorowała na dziwną chorobę, którą uleczyła obmywaniem w źródle, przy którym potem wystawiono kaplicę (ok. 1878 roku). Skoro woda pomogła jej, mogła pomóc i wielu innym?
Z portretem cesarza przy ladzie
Karczma regionalna w Sanoku wpisała się już na stałe w krajobraz rynkowe zabudowy miasta. Usytuowana jest niedaleko od zamku mieszczącego Muzeum Ikon, galerię malarstwa Beksińskiego, galerię sztuki współczesnej oraz ceramiki pokuckiej?