Pomiędzy 13 i 18 czerwca 2014 roku grupa 14 studentów pod opieką rabina Edwarda Boraza wykonała prace porządkowe oraz inwentaryzowała nagrobki na cmentarzu żydowskim w Lutowiskach.

DSC_1901b

Wspólnie z Ewą i Piotrem Bryła ze Stowarzyszenia Dziedzictwa Mniejszości Karpackich, Agnieszką Magda-Pyzocha wicedyrektorką zespołu szkół, za zgodą miejscowego samorządu oraz wiedzą Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce, współorganizowaliśmy tegoroczny przyjazd w ramach Project Preservation i prace na żydowskim cmentarzu w Lutowiskach studentów z Dartmouth College Hillel z Hanoveru w New Hampshire, USA. Dartmouth College należy do grupy najbardziej prestiżowych za oceanem uniwersytetów. W ostatnim National University Rankings zajął 10 miejsce obok bardziej może w Polsce znanych: Princetown, Harvardu, Yale, Columbii, Stanforda, czy Massachusetts Institute of Technology. Należy do najstarszych amerykańskich uniwersytetów i powstał jeszcze w czasach kolonialnych.

DSC_1913b

Poza pracami porządkowymi i sporządzeniem inwentarza ponad 500 nagrobków wykonana została nowa brama wejściowa, w którą wpisano menorę i gwiazdy Dawida oraz prowadzące do niej schody. Razem z gośćmi ze Stanów Zjednoczonych w pracach brała udział młodzież z miejscowego zespołu szkół. Na koniec pobytu Amerykanów, którzy odwiedzają Polskę regularnie od 2010 roku, odbyła się uroczystość symbolicznej konsekracji nekropolii.

DSC_1905b